Základové desky
Základovou desku zakládáme na celém půdorysu budovy. Při provádění zemních prací nesmíme zapomenout, že spodní stavba má také vliv na výšku budovy. Tzn. že při různé konstrukci je potřeba na spodní stavbu různých výšek. Bylo by nepříjemné, kdybychom museli prohlubovat stavební jámu dodatečně.
Po kvalitně odvedené zemní práci, by neměly na povrchu stavební jámy zůstat žádné kameny ani hroudy hlíny. To jsou ideální podmínky pro základovou desku.
Obednění základové desky poslouží jako výšková míra.
Po provedení zemních prací a zajištění hydroizolace se provede obednění. Pro bednění tlusté základové desky se vyplatí vhodné stavební fošny, které důkladně ukotvíme v zemi. Fošny, (popř. hranoly u základových pasů) potom slouží jako výšková míra.
Pokud je vhodně k tomuto účelu založíme, je možné podle nich rovně stáhnout čerstvý beton. Minimální rozměr pracovního prostoru ve stavební jámě je alespoň 50 centimetrů!
Pokud se staví novostavba - a je dán výkaz výměr, víme přesnou spotřebu vybraných materiálu , ale budete - li chtít stavět z jiného materiálu rozpočet se cenově musí přepočítat.
Hrubé stavby
Hrubá stavba tvoří základ celého domu, proto je třeba dbát především na kvalitu použitého materiálu a samozřejmě také na preciznost provedení hrubé stavby.
Pod pojmem hrubá stavba je myšleno vytyčení stavby, položení základové desky, obvodové zdivo, stropy a střecha.